خانه / روانشناسی / موفقیت / سرنوشت خود را بر اساس خواسته هایتان تغییر دهید

سرنوشت خود را بر اساس خواسته هایتان تغییر دهید

فکر شما از کجا می آید؟ درکوچکی و همراه با شکل گرفتن هوش، حس و تخیل و تجربیات آشنایی با محیط اطراف و القائات روانی از طرف والدین، یک سری باورها در ما تشکیل شد.

 

*اینکه فلان آدم خوب است؛ فرهنگ آنها بد است؛ تو اگر اینطور نباشی بد هستی و..! ما بعد از بلوغ به آدمی با یک نظام باوری خاص تبدیل شده ایم که جهان را بر اساس فیلترهای اعتقادی خود می بینیم.

 

*هر چیزی که بصورت ادراک، احساس یا تجربه وارد ذهن و ضمیر شما میشود بعد از مدتی تبدیل به یک باور میشود و این باور در کنار روحیه ای که دارید منجر به افکار خاص میشود.

 

*نظام باورهای شما گاهی باعث میشود از ورود افکار جدید یا متفاوت جلوگیری شود. ما نمیتوانیم بدون باور باشیم چون بسیاری از اهداف ما در اثر باورهای درست و مثبت محقق میشود اما میتوانیم باورهای خود را بررسی و تغییر دهیم.

 

فرض کنید به شما گفته میشود فلان موضوع درست است. کسی که باورپذیر است دو واکنش نشان میدهد: اگر از آن موضوع خوشش آمده و دوستش داشته باشد آن را سریع باور میکند!

 

واکنش دوم ممکن است این باشد که چون آن فردی که موضوع را گفته را دوستش داریم و او را خوب میدانیم پس آن موضوع نیز حتما درست و آن را باور می کنیم!

 

اما فردی که باورناپذیر بوده و ذهنی پرسشگر و تحلیلگر دارد درستی یا نادرستی موضوع را تحقیق میکند. اگر چه شاید شناخت گوینده او را به علت گفتن آن سخن نزدیک کند اما نه در این حد که شخصیت گوینده را بجای سخنش قضاوت کند و بگوید چون فلانی گفته حتما درست است یا حتما غلط است!

 

باورهای شما در کنار روحیه ای که دارید افکار شما را تشکیل میدهند. مثلا اگر شما احساس خود را همیشه ملاک واقعیت بدانید روزی که با روحیه بدی از خواب بیدار شوید فکر میکنید جهان چه جای بدی است! آدمها همه انگار در خیابان با شما دعوا دارند و رئیس شما با شما دشمنی دارد! فلانی به من سلام نکرد حتما از من بدش می آید و…

 

 

باورهای خود از طرف هر که باشند را بررسی و به آنها با بی طرفی فکر کنید. ذهنی باورناپذیر، پرسشگر و تحلیل گر داشته باشید. با مدارک و دلایل عقلی و علمی باورهای خود را راستی آزمایی کنید.

 

احساسات خود را در قضاوت خود دخالت ندهید و برچسبهای بد و خوب را از جهان و آدمها بردارید همدیگر را قضاوت نکنید.

 

واقع بین باشید و با فال، خرافه و توهم، زندگی خود را جلو نبرید؛ سرنوشت، صندوقچه ای از باورها نیست که به شما بدهند و بگویند همین را تا آخر عمر بپذیر و زندگی کن! اختیار باورها و افکار خود را بدست بگیرید و باورهایی که به شما و دیگران آسیب میزنند را رها کنید.

 

هر انسان می تونه چندین سرنوشت داشته باشه که خودش آنها را بر اساس اختیار و آگاهی یا حتی ناآگاهی انتخاب میکند. این موضوع قسمت و تقدیر، معمولا توجیه کسانی است که برای رفتارها و انتخابهایشان توجیه بیرونی میاورند و مسئولیت انتخاب را بر عهده نمیگیرند.

 

 امام علی(ع) از پای دیوار کجی بلند شد و پای دیوار دیگری نشست. بهشون گفتند چرا از قضای الهی فرار می­کنی؟ گفت: از قضای خدا به قَدَر او و قضای دیگری فرار می­کنم. در واقع خداواند چندین قضا و قدر برای ما در نظر دارد یا اگاهی از آنها دارد اما انتخاب و تغییر آن بر با استفاده از اسباب همین عالم عهده ماست.

درباره ی mahsa

همچنین ببینید

چه کسانی نمی توانند به قدرت تغییر و اراده ، خواسته های خود برسند

تقریبا تمام روانشناسان، فیلسوفان و دانشمندان عقیده دارندانسان همان است که فکر میکند!   شما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *