خانه / روانشناسی / روانشناسی کودکان / چگونه در کودکان حس همکاری را بوجود آوریم

چگونه در کودکان حس همکاری را بوجود آوریم

  1.برای کودک خود آن چیزی را که میبینید را با مثالهایی توضیح دهید که انجام این کار چرا اشتباه است و بهتر است چه کاری را انجام دهدعصبانی شدن شما کودک را نیز عصبانی خواهد کرد و او را به طرف لجباز شدن هدایت می کند پس بهتر است  اطلاعاتی در مورد شرایط موجود به کودک بدهید.کودکان اطلاعات را بهتر قبول میکنند تا متهم شدن را.
عزیزم آب داره از توی وان بیرون میریزه بجای “تو همیشه شیر آب را باز میگذاری تو خیلی بی مسئولیتی!”
به جای اه دست شکلاتیتو زدی مبلو کثیف کردی که باز بگیم عزیزم دستتو مالیدی به مبل بیا تمیزش کنیم.

 

2. دادن اطلاعات کافی در مورد کاری که بایستی انجام دهند.”عزیزم من میخوام تلفن بزنم “بجای “تلفن را قطع کن مگه نشنیدی” وقتی با کودک با احترام و بدون از توهین و پرخاشگری حرف می زنید دریافت و عملکرد کودک نیز بهتر خواهد بود.

 
3.خواسته خود را تا میتوانید کوتاه بیان کنید.بچه ها از توضیحات بیش ار حد متنفرند.”جای هسته میوه توی سطل آشغاله” بجای “این چه و ضعیه همه آشغالها رو ریختی روی زمین “
کوتاه ولی مفید و کارآمد.

 

4.در مورد احساسات خود به آنها بگویید. ولی در مورد شخصیت و عملکرد آنها حرفی نزنید.”وقتی در اتاق را باز میگذاری مگس میاد و این منو ناراحت میکنه” بجای “باز در و باز گذاشتی آخه تو چرا اینقدر حواس پرتی”

 

5.گاهی خواسته هایتان را بصورت یادداشتهای کوچک برای آنها بیان کنید.سعی کنید خیلی کوتاه باشد و دریافت و فهم آن برای کودکان آسان.برای آنها زیاد توضیح ندهید سعی کنید خواسته هایتان واضح و کوتاه باشد کودک از سخنرانی و انشائ گویی زود خسته می شود و به خاطرش  هم نمی ماند.

 

6. به جای سرزنش، تحقیر، توهین، احساس گناه دادن به کودکتون خیلی واضح خواسته تون رو ابراز کنید و کار خوب رو بهشون یاد بدین. 

درباره ی mahsa

همچنین ببینید

والدین باید برای تنبیه و تشویق کودک هم رائ باشند

وقتی همسرتان در حال صحبت یا تنبیه کودکتان است؛از فرزندتان طرفداری نکنید.همیشه مواردی پیش می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *