خانه / روانشناسی / روانشناسی کودکان / در کودکی کمبود میتونه منجر به خلاقیت بشه – اسباب بازی ها

در کودکی کمبود میتونه منجر به خلاقیت بشه – اسباب بازی ها

برای بچه ها کمبود موجب خلاقیت می شود

در دوران کودکی ما  هر وسیله ای تو خونه میتونست خونه عروسکی، سفینه فضایی، یا حتی آجر و سقف قلعه تون باشه. اما اگه بجای یه جعبه کفش، والدین تون براتون یه خونه عروسکی واقعی می خریدن چی میشد؟

شاید اون موقع عالی میشد، اما اگه الان به گذشته نگاه کنید میبینید خیلی هم خوب نبوده.در زمان بیشتر کودکان تجربه گل بازی و درست کردن اجسام و اشیائ گلی رو پیدا می کردند و گاها” مجسمه هایی به شکل انسان و حیوان می ساختن که تاثیر زیادی در خلاق بودن کودک داشت .آنها با کارتون خانه می ساختن برای آن در پنجره درست می کردند ویاد می گرفتن در کودکی چگونه یک مهندس ساختمان سازی باشند بایکدیگر همفکری می کردند و با دوستان خود در ساخت اسباب بازی هایشان مشارکت می نمودند بدون آنکه حتی یک ساعت به مهد کودک رفته باشند.آنها در بازی های کودکانه خود شغل آینده ی خود را تجربه می کردندو ساعاتی شاد را با همسن و سالان خود داشتند.

 

امروز کودکان با وجود داشتن انواع اسباب بازی هایی که در اختیارشان گذاشته می شوند زیاد رقبتی به بازی ندارند یا خیلی زود خسته می شوند بهانه می گیرند با گروه همسن های خود سازگاری ندارند و شبها خواب های نا آرامی را تجربه می کنند.اینها همه بخش کمی از مشکلات کودکان امروز است.
روانشناسان به مدت نیم قرن درحال بررسی تفاوت بین خلاقیت کودکانی که مجبور بودن ابتکار عمل به خرج بدن و کودکانی که هر چیزی که می خواستن بهشون داده می شد، بودن. در مطالعه ای در سال 1999، محققان از گروهی از دانش آموزان دوره ابتدایی خواستن به «خرس مهربون» کمک کنن تا با استفاده از چند شیء معمولی مثل لگو، ماشین اسباب بازی، مداد، آهنربا و جعبه چوبی به دوست خودش «آقا شیره» برسه. بهترین راه حل استفاده از جعبه چوبی به عنوان پله بود. همانطور که ممکنه انتظار داشته باشید کودکان 6 تا 7 ساله سریعتر از 5 ساله‌ها مشکل رو حل کردن.
تنها یه موقعیت بود که 5 ساله‌ها خیلی زوردتر از بچه های بزرگ تر مسئله رو حل کردن: زمانی که جعبه چوبی به جای اینکه کنار بقیه وسایل روی میز باشه، به عنوان یه ظرف برای نگداری وسایل دیگه استفاده شده بود. چرا؟ همانطور که نیویورک تایمز توضیح میده: «کودکان بزرگتر پس از دیدن جعبه به عنوان یک ظرف، نتوانستند آن را به عنوان هیچ چیز دیگری به جز ظرف تصور کنند. اما برای بچه‌های کوچک تر جعبه هم یکی از منابع قابل استفاده بود .

کمبود موجب خلاقیت می شود

متوجه شدید زمانی که با کودک در طبیعت هستید البته بدون وسایل بازی کودک شما شروع به جمع کردن سنگ ها یا گلهای ریز درشت علفها یا حتی چوب خشک روی زمین میکند.چوب برایش شمشیر می شود و دقایقی با آن سرگرم است .

 

همه ما یک بار کودکان خود را کنار ساحل برده ایم دیدید که بچه ها چگونه مشتاقانه ماسه ها را چنگ می زنند و ساعات طولانی با آن بازی می کنندبدون آنکه احساس نارضایتی بکنند.بد نیست بعضی مواقع به درخواست های کودکان برای خرید اسباب بازی جدید نه بگویید.

بهتر است این گونه موقعیت ها را برای کودکانتان بیشتر مهیا کنید تا کودکان خلاق تربیت کنیم.حتی بعضی از روز ها اسباب بازی ها را جمع کنید مقداری کاغذ رنگی چسب و قیچی در اختیار کودک قرار دهید و از او فاصله بگیرید تا بتواند از ذهن و فکر خود بیشتر استفاده کند.

 

برای کودک مقداری گل تهیه کنید تا ساعاتی در روز را به جای بازی با تبلت و اسباب بازی های مدرن خود گل بازی کند واز قوه ی تخیل خود استفاده کند و آنچه در ذهنش هست را با گل بسازد.

 

کودک را از خاک بازی منع نکنید اگر حیاط ندارید که کودک در باغچه خاک بازی کند مقداری ماسه درخانه داشته باشید وقتی کودک شما عصبانی است به او پیشنهاد بدهید تا در انجا کمی با آنها بازی کند خاک کودک شما را حتما” آرام خواهد کرد. (می توانید از ماسه در خانه استفاده کنید.)

درباره ی mahsa

همچنین ببینید

والدین باید برای تنبیه و تشویق کودک هم رائ باشند

وقتی همسرتان در حال صحبت یا تنبیه کودکتان است؛از فرزندتان طرفداری نکنید.همیشه مواردی پیش می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *