خانه / روانشناسی / کودکان و نوجوانان برای بهتر شدن به تشویق نیاز دارند.

کودکان و نوجوانان برای بهتر شدن به تشویق نیاز دارند.

همه ی ما کودک بوده ایم و آن دوران را تجربه کرده ایم و بهترین خاطرات ما از زمان هایی است که به بهانه ای یک احساس خوشایند را تجربه کرده ایم .جایزه گرفتیم ،به پارک یا مسافرت رفتیم و یا به هر نحوی تشویق شدیم.تشویق یکی از راهای بسیار موثر درنهادینه کردن یک کار خوب یا یک رفتار و عمل خوب در افراد برای همیشه است . تشویق در سن کمتر بهتر و موثرتر جواب می دهد.حالا سوالی مطرح می شود که آیا تشویق زبانی کافیست یا تشویق مادی هم لازم است⁉️

❇️تشویق انواعی دارد که بهتر است از همه آن هااستفاده شود: 

🔸 گفتاری: از واژگانی چون« آفرین، به به، جالبه، خیلی خوبه و…» بکوشید در واژگان و جمله ها تنوع ایجاد کنید و همیشه از تعابیر کلیشه ای بهره نبرید.

 

🔸رفتاری: گاهی نگاهی محبت آمیز، تکان دادن سر و تغییر حالت چهره به نشانه خشنودی، بوسیدن، در آغوش گرفتن و… می تواند اثر شگفت انگیزی داشته باشد.

 

🔸 نوشتاری: نوع دیگر تشویق، استفاده از نوشتار است به این صورت که رفتارهای خوب و پسندیده فرزندان را بنویسید و در پایان هفته به آن ها نشان دهید یا به مناسبت هایی، کارت پستال تهیه کنید و در آن ها جمله هایی محبت آمیز بنویسید.

 

🔸مادی: فهرستی تهیه و انواع تشویق های مادی روزانه، هفتگی و ماهانه را در آن ثبت کنید و با توجه به فعالیت فرزند و میزان اهمیت رفتار او از آن ها بهره ببرید.

👈🏼تشویق های مادی روزانه مشتمل بر خوردنی های ارزان قیمت، تشویق های مادی هفتگی مشتمل بر پارک، سینما، منزل دوستان و نزدیکان، و تشویق های مادی ماهانه، اسباب بازی ها یا وسایل مورد علاقه او است. بکوشید در خرید خوردنی ها یا اسباب بازی ها تنوع ایجاد کنید و ارزش غذایی خوردنی ها و بعد فرهنگی اسباب بازی ها را از نظر دور ندارید.

 

👈🏼کودکان، دست کم روزی 3 بار و نوجوانان روزی یک بار به تشویق نیاز دارند. نقص بزرگ برخی والدین این است که نقاط مثبت فرزندان خود را نمی بینند

درباره ی mahsa

همچنین ببینید

اگر با خودتان دوست باشید دیگر تنهایی را احساس نمی کنید

۱- بیشترین وقت را با خودتان بگذرانید: وقتی خودتان را خوب و ارزشمند بدانید و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *