خانه / روانشناسی / روانشناسی کودکان / والدین باید برای تنبیه و تشویق کودک هم رائ باشند

والدین باید برای تنبیه و تشویق کودک هم رائ باشند

وقتی همسرتان در حال صحبت یا تنبیه کودکتان است؛از فرزندتان طرفداری نکنید.همیشه مواردی پیش می آید که والدین مجبور به تنبیه یا تشویق کودک برای تربیت او می شوند.منظور از تنبیه؛ تنبیه بدنی یا دعوا نیست، منظور آگاه کردن کودک از کار اشتباه و ترغیب به رفتار صحیح است که باعث می شود ما یک کودک ایده آل و خوب تربیت کنیم.

 

کودکان زرنگ تر از آنی هستند که نشان می دهند اگر هنگامی که مثلا” پدر در حال تنبیه کودک است و با او بلند صحبت می کندتا کودک متوجه  اشتباه خودش شود مادر نباید طرف فرزند را بگیرد و از او حمایت کند زیرا کودک متوجه عدم هماهنگی شما و همسرتان می‌شود.پس شما در  تربیت فرزند تان موفق نمی شوید و کودک نیز ممکن است از این که یک نفر حامی اوست احساس قدرت کند و دیگر اهمیتی به تنبیه ها نمی دهد.در زیر به مشکلاتی که به تاثیر این حمایت در خانواده بوجود می آید اشاره شده است. 

 

_ مسئولیت اشتباهاتش را نمی‌پذیرد.چون می بیند یک نفر از او طرفداری می کند پس با خود اینگونه فکر می کند که من اشتباه و خطایی انجام نداده ام.

 

_ کودک هر بار که او را دعوا کنید؛ به همسرتان شکایت می‌کند واین کار کودک در طولانی مدت  سبب اختلاف شما با همسرتان می‌شود.

 

_ کم‌کم فکر می‌کند مامان یا بابا کدامیک من را بیشتر دوست دارند( در صورتی که شما هر دو او را دوست دارید)و احساس تنفر از یکی از پدر یا مادر را پیدا می کند.

 

_ برای رهایی از تنبیه؛ به والد دیگر یا دیگران متوسل می شود.

_ نظر هر یک که به نفعش باشد را می‌پذیرد و به مرور حرف‌شنوی اش کم و کمتر می‌شود!

_پس در روش‌های تربیتی با همسرمان توافق کنیم و هیچ‌کدام جلوی کودک از او طرفداری یا جانب‌داری نکنید.و به دور از چشم کودک والدین باهم در مورد چگونگی تربیت و تنبیه یا حتی تشویق فرزند مشورت کنند.در مورد روش‌های تربیتی، با هم به توافق برسید.باهم هماهنگ عمل کنند.

 

 

 

 

درباره ی mahsa

همچنین ببینید

راه ی برای جلوگیری از تماشای بیش از حد تلویزیون در کودکان

راهکارهایی برای جلوگیری از تماشای بیش از حد تلویزیون همانگونه كه ميدانيد تماشاي تلويزيون زير …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *