خانه / دسته‌بندی نشده / باورهای درست یا نادرست درباره ی خواب و چطور خوابیدن

باورهای درست یا نادرست درباره ی خواب و چطور خوابیدن

sleep

باورهای  در مورد خوابیدن

یکی از این عقایدغلط این است که، افراد پیر احتیاج چندانی به خواب ندارند؛ و یا حتی اینکه، حتما هر کسی باید ۸ ساعت در روز بخوابد، در ادامه قصد داریم به شما ثابت کنیم این عقاید، نادرست اند. با ما همراه باشید.تا با نادرست بودن این نظر ها بیشتر آشنا شوید.

 

*سالمندان چقدر به خواب احتیاج دارند؟

افراد بالای ۶۵ سال باید بین ۷ تا ۸ ساعت در روز بخوابند. این در حالی است که میزان خواب توصیه شده به افراد ۱۸ تا ۶۴ سال، ۷ تا ۹ ساعت در روز است. با این حال، مشاهدات نشان می‌دهد که افراد بزرگسال کمتر از مقدار مورد نیازشان می‌خوابند، چون اغلب برای به خواب رفتن مشکل دارند. به گفته محققان، تحلیل رفتن نورون‌ها بر چرخه خواب شبانه‌روزی این افراد تاثیر می‌‌گذارد.

 

*آیاغذاهای ادویه‌دار باعث کابوس می‌شوند؟

عمر طولانی با ادویه‌جاتهیچ مطالعه‌ای مبنی بر ارتباط غذاهای ادویه‌دار با کابوس دیدن وجود ندارد؛ این غذاهای تند و آتشین که چربی بالایی دارند، صرفا معده شما را به هم می‌زنند. خوردن غذاهای تند سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد، اما درجه حرارت بدن را نیز بالا می‌برد و از آنجایی که دمای بدن در شرایط خواب به طور طبیعی کاهش می‌یابد، می‌توان گفت که خوردن این مواد غذایی بی خوابی را به دنبال خواهد داشت.

 

*آیایک لیوان شیر گرم به خوابیدن بهتر کمک می‌کند؟

آنچه این باور را غلط جلوه می‌دهد، این است که شیر حاوی تریپتوفان است که پیش‌ماده سروتونین یا همان هورمون خواب‌آور است. اما مشکل اینجا است که تریپتوفان برای تبدیل شدن به سروتونین، باید به مغز منتقل شود. تنها راه این کار این است که سایر اسیدهای آمینه در یک نقطه از بدن جمع شوند. محققان ام‌آی‌تی کشف کردند که مواد غذایی با پروتئین بالا (مثل شیر) راه انتقال تریپتوفان به مغز را دشوار می‌سازند. این در حالی است که غذاهای پرکربوهیدرات، روند این انتقال را آسان‌تر می‌سازند.

 

*آیا دراز کشیدن در رختخواب مثل خوابیدن عمل می‌کند؟

اختلالات بی خوابیدراز کشیدن در رختخواب می‌تواند موثر باشد، اما به اندازه خوابیدن واقعی به بازیابی انرژی شما کمک نمی‌کند. خوابیدن با استراحت کردن فرق دارد. حین خواب، بدن از فشارهای ناشی از فرآیندهای عصبی رها شده و به ترمیم خود می‌پردازد. عملی که در بیداری غیرممکن است. بنیاد ملی خواب توضیح می‌دهد که خواب باعث انتشار هورمون‌های عضله‌ساز در بدن شده و به تعادل هورمون‌ها در بدن کمک می‌کند. همچنین، سطح انرژی شما را ثابت نگه می‌دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

 

*چرا نوشیدن قهوه در ساعات بعدازظهر از خواب شبانه جلوگیری می‌کند؟

درست بودن یا نبودن این باور به عوامل مختلفی بستگی دارد.کافئین یک نیمه عمر نسبتا طولانی دارد؛ این بدان معنی است که نیمی از کافئین مصرفی که تحریک‌کننده سیستم عصبی مرکزی است، تا ۶ ساعت در بدن باقی می‌ماند. بنابراین اگر یک فنجان قهوه در ساعت ۴:۰۰ بعدازظهر بنوشید، تا ساعت ۱۰:۰۰ شب چیزی حدود ۱۶۵ تا ۲۵۰ میلی‌گرم کافئین در بدن خواهید داشت. از این رو، کسانی که بیش از ۵ فنجان قهوه در روز می‌نوشند، ممکن است دچار مشکل خواب شبانه شوند.

 

*آیا هر کسی نیاز دارد ۸ ساعت در روز بخوابد؟

شاید همه با این توصیه آشنا باشند که باید ۸ ساعت در روز بخوابند. اما یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد که ساعات لازم برای خواب شبانه در یک نفر ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد. برخی افراد می‌توانند ۶ ساعت در روز بخوابند. برخی دیگر نیز به ۹ ساعت خوابیدن نیاز دارند. یک راه آسان برای تست مقدار ساعات لازم برای خواب این است که ببینید پس از بیدار شدن هنوز احساس خواب‌آلودگی دارید یا خیر. اگر این چنین است، پس به اندازه کافی نمی‌خوابید. ممکن است ساعات خواب مورد نیاز شما با دوستان‌تان متفاوت باشد، اما در هر صورت باید خواب را به یک اولویت تبدیل کنید. برای این کار، باید حداقل ۷ ساعت در روز بخوابید.

 

*آیا می‌توان کمبود خواب را آخر هفته جبران کرد؟

راهکارهای تنظیم برنامه زمانی خواب کمبود خواب به ساعاتی اشاره دارد که از مقدار خواب مورد نیازتان فاصله گرفته‌اید. خوابیدن ناکافی می‌تواند عملکرد شما را حین رانندگی مختل کند یا باعث از دست رفتن حافظه کوتاه‌مدت شود. همچنین، خطر چاقی و بیماری‌های قلبی را به دنبال دارد. با این حال، شما می‌توانید کمبود آن را در سایر روزهای هفته جبران کنید. البته این اتفاق به صورت یک ‌شبه در آخر هفته رخ نخواهد داد.

درباره ی mahsa

همچنین ببینید

تخم مرغ در هفت سین

ایده های نو برای تخم مرغ سفره هفت سین – ۱۳۹۶

**تخم مرغ یکی دیگر از نمادهای سفره ی هفت سین ما ایرانیان است که از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *